يكشنبه 1 ارديبهشت 1398   21:39:45
شما اینجا هستید :
  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار

1397/11/7 يكشنبهدر دیدار مدیرکل غله کهگیلویه و بویراحمد با فرماندار مطرح شد
سهمیه آرد روستایی و عشایری کهگیلویه ساماندهی می‌شود
ساماندهی سهمیه و توزیع آرد روستایی و عشایری کهگیلویه در دیدار مدیرکل غله و بازرگانی استان و فرماندار کهگیلویه بررسی شد.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری کهگیلویه- از سال 93 که دولت در راستای صرفه‌جویی و بهینه‌سازی  مصرف نان تصمیم به کاهش سهمیه آرد دولتی و آزادسازی در حوزه آرد و نان گرفت در استان‌هایی که مشمول دریافت سهمیه عشایری و روستایی هستند بی‌نظمی‌هایی از قبیل توزیع خارج از شبکه،کمبود آرد،نارضایتی نانوایی‌ها، کم فروشی و کاهش کیفیت نان در حوزه تنظیم بازار این کالای اساسی بوجود آمد.

از آنجا که یکی مهمترین مولفه‌های راهبردی در تامین امنیت، تامین امنیت غذایی است توجه و پیگیری مسائل و مشکلات مربوط به ان اهمیتی خاص خواهد داشت.

این مسئله امروز در دیدار مدیرکل غله و بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد با فرماندار شهرستان کهگیلویه مطرح و بررسی شد.

جعفر نیکبخت در این نشست با بیان اینکه وضعیت نان در شهرستان مطلوب نیست، اظهار کرد:وضعیت کیفی نان مورد اعتراض جدی مردم و باعث مراجعه آن‌ها به فرمانداری است .

فرماندار کهگیلویه با اشاره به ناهماهنگی‌های سیستم توزیع آرد تصریح کرد:تشکیل کارگروهی متشکل از امور عشایر،تعاون روستایی و صنعت،معدن و تجارت تا حد زیادی مشکل توزیع خارج از شبکه و ایجاد کمبود آرد در شهرستان را کاهش خواهد داد.

این مسؤول گفت:تفکیک جمعیت روستایی از عشایری و ساماندهی آن‌ها به صورتی که یک فرد فقط دفترچه روستایی یا عشایری داشته باشد و نیز اطلاعات فعال یا غیر فعال بودن واحدهای  خبازی، حذف سهمیه روستایی یا عشایری ساکن در شهر باعث نظم بخشیدن به این موضوع می‌شود.

رییس ستاد تنظیم بازار کهگیلویه ادامه داد:نباید نانوایی که میزان پخت کمی دارد با نانوایی که پخت زیادی دارد به یک میزان آرد دریافت کنند چرا که تبعات ان سوء استفاده سودجویان و ورود آرد به بازار آزاد خواهد بود.

صادق فروزنده با بیان اینکه باید از هدر رفت آرد و نان به عنوان سرمایه ملی جلوگیری شود، اظهار کرد:دولت به نانوایی‌ها یارانه آرد می‌دهد و لازم است در جهت مصرف اصولی آن نظارت بیشتر و مستمر صورت پذیرد تا مشکلات آرد و نان شهرستان به حداقل برسد.

مدیرکل غله و بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به چگونگی سهمیه بندی آرد شهرستان‌ها این موضوع را بر مبنای نسبت مصرف سرانه و جمعیت هر شهرستان و کارشناسی شده دانست.

وی گفت:بر همین اساس در کهگیلویه سالانه 275 تن و 800کیلو سهمیه عشایری، 251 تن و 400کیلو سهمیه روستایی، 521تن و 600کیلو سهمیه شهری(کهگیلویه قلعه رئیسی و دیشموک) آرد توزیع می‌شود .

فروزنده ضمن اعلام وضعیت مطلوب آرد استان افزود :راه‌اندازی نانوایی‌های تافتون یکی از راه‌های جلوگیری از ضایعات و بهبود کیفیت نان است.

این نشست به لحاظ کمی شاید کیسه‌های آرد کهگیلویه را بیشتر نکرد اما شاید الگوی راهگشایی در بهینه کردن مصرف یکی از کالاهای اساسی در استانی شود که رتبه بیشترین ضایعات نان را از آن خود کرده است.

 

آرشیواخبارRSS
نسخه قابل چاپ
مجری سایت:شرکت سیگما